Já chci, ale musím se zeptat manžela

Přednedávnem mi v mé schránce přistála zpráva od trojnásobné maminky Janky. Napsala mi:

Mám vrásky, vypadám hrozně, pomůžete mi s tím?

Samozřejme, moc ráda. Na řadu přišly mé otázky. Jak se o sebe Janka stará, jestli občas zařadí nějaké cviky z obličejové jógy, jakou má starostlivost o pleť, čištění, píling, sem-tam maska na obličej? Na všechny otázky jsem dostala stejnou odpověď: Ne, to nedělám.

V pořádku, nevadí, vždyť můžeme začít postupně, krok za krokem. Nedá sedělat všechno najednou.

Takže přišla zásadní otázka, jestli je Janka ochotná investovat do kurzu nebo eBooku s tím, že jí připravím plán cvičení a pustíme se do toho s mou podporou. Přišla odpověď:

Zuzi, já to chci, ale musím se zeptat manžela

V pořádku, vždyť na tom není nic zlého, ale můj vnitřní hlas mi již něco našeptával. Po pár dnech jsem Jance napsala, jestli se do toho spolu pustíme. Přiznávám, tušila jsem, jaká bude odpověď. Přišla omluva, ať se nezlobím, ale ona má tři děti, třeba platit školy, školku, pořád jsou nějaké výdaje.

Teď si to nemůže dovolit.

Úplně tomu rozumím. Uklidnilajsem ji, že já se v žádném případě nezlobím a vůbec se mi nemusí omlouvat. Podotkla jsem ale, že výdaje budou vždy a chápu, že se jí hlavou prohání asi něco takového: „Mám si koupit eBook za 29 EUR a začít se věnovat svému obličeji, abych se zbavila těch vrásek a začala být trochu veselejší a tešit se ze sebe, mohu si dovolit takový „rozmar“, když Kubkovi je potřeba koupit nové boty? Ještějsem nezaplatila školku…co jsem to za matku???“ Nemůžu přece řešit vrásky.

Víte jaká byla Jančina reakce? – “ Bože, to je úplně přesné“.

Já chci, ale musím se zeptat manžela

Musím se zeptat manžela – byla vlastně jen Jančina výmluva, potřebovala najít osobu, která by rozhodla za ni, aby neměla zlé svědomí. „Na co ti bude taková hloupost jako obličejová jóga a co to vůbec je?? Potřebuješ to?“ byla by reakce – tipuji 99% mužů.

A představte si, že by odpověděl takto:  „Moje milá, pokud po tom tak moc  toužíš, běž do toho. Všiml jsem si, že jsi v poslední době mrzutá a nervózní, všechno ti vadí a po klucích jen křičíš. Pokud ti toto pomůže být v pohodě a více se usmívat, budu rád.

Úplné sci-fi že? Kolik mužů by takhle reagovalo?

V Jance probíhá vnitřní boj. Je si vědoma, co ji trápí, ale má také velké výčitky svědomí a strach, že jen hledá důvody, proč nesmí. To je přece nepřípustné, aby si žena řešila vrásky a svůj vzhled, když má doma tři děti a kopec povinností!!!

Mimochodem, ptají se vás vaši muži, jestli si můžou koupit nový ruksak nebo perfektní funkční oblečení na kolo, i když už mají jedno ve skříni? Tipuji, že ne. Oni to prostě chtějí a na co by vám vysvětlovali, že tohle je přesně to, co jim chybí a že to jednoduše musí mít. Nechtějí slyšet  otázky typu: A na co ti to bude? Nejste v obraze a tak ani nerozumíte tomu o co jim vlastně jde. A tak se vyhnou zbytečným diskuzím, jdou do obchodu a koupí si to. Vyřízeno. Mnohokrát si to ani nevšimnete. Možná si všimnete, že je vysmátý od radosti, protože si koupil nové světélko nebo zámek na kolo.

Abyste mi rozuměli, vůbec vás nechci navádět, abyste za sebe bezmyšlenkovitě utráceli peníze a vaše děti nechali chodit bosé, jen proto, že vy potřebujete novou rtěnku nebo facelift. To není o tom. Jde o to, abyste se o sebe starali bez výčitek a dopřáli si to. Na kdejaké, promiňte „ hlouposti“,  vyhazujeme stovky korun a užitek žádný. Tak je investujte rozumně. Je jedno jestli do obličejové jógy,  permanentky do posilovny nebo na kurz šití. Pokud vám to udělá radost, dobrý pocit a úsměv na tváři, tak to stálo za to. Protože se vaše vnitřní pohoda přenese na ostatní, na vaše nejbližší. A které dítě si nepřeje spokojenou mámu? Který muž nechce mít po boku usmátou a pěkně vypadající ženu?

Dámy, nemáme si co vyčítat, buďme zdravě egoistické, protože lásku a pohodu dokážeme šířit dál jen tehdy, když jsme samé se sebou v pohodě.

Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře