Pět Tibeťanů je rychlé cvičení přizpůsobené dnešnímu hektickému způsobu života a přináší množství pozitivních účinků na fyzickou i psychickou kondici. Jde o jógový typ cvičení vhodný i pro úplné začátečníky. Doporučuje se praktizovat ho ráno, abyste ještě před snídaní načerpali dostatek energie na celý den. Stačí opravdu málo. Na začátek pět opakování dohromady tvořících 15-minutovou sestavu. Díky této čtvrthodince si zlepšíte:
Mnoho lidí potvrzuje, že se při pravidelném cvičení Pěti Tibeťanů cítí hned o několik let mladší. Při poctivém cvičení dokonce shodíte několik kilogramů. Pro naši duši je zase výborné v tom, že dodává pozitivní energii a usnadní zvládat stresové situace.
Prvý Tibeťan – otočka
První cvik spočívá v otáčení se okolo vlastní osy. Výchozí pozice je ve stoje s mírně rozkročenýma nohama a upaženýma rukama. Než začnete cvičit vyzkoušejte si, na kterou stranu je vám příjemnější se točit. Dlaň té ruky, za kterou se točíme směřuje vždy dolu. Jedna noha zůstává stále na zemi, druhou si pomáháte při otáčení.
Když se cvičením začínáte nebo trpíte na závratě, točte se pomalu. Nejde o závody ani o rychlost. Podstatné je, abyste se při Tibeťanech cítili příjemně. Dobré je také zaměřit se na jeden bod a očima ho při otáčení fixovat. Nebude se vám tolik točit hlava.
Toto první cvičení Vám pomůže při hledání rovnováhy (v doslovném i přeneseném smyslu slova), také uvolňuje pocity radosti a štěstí a přispívá k pozitivnímu myšlení.
Druhý Tibeťan – zvedání noh
U druhého cvičení jako bychom simulovali dělání známých „sklapovaček“. Pět Tibeťanů ale neřadíme mezi posilující cvičení (i když jeho pozitivem je posílení zádových a břišních svalů), jde nám o stimulování toku energií přes tzv. čakry. Platí to i pro ostatní čtyři cviky.
Základní pozice je v lehu na zádech. Nohy jsou natažené s kotníky u sebe, ruce připažené s dlaněmi směřujúcími dolů. Následuje jednoduchý pohyb, kdy s hlubokým nádechem zároveň zvedáte napnuté nohy do přibližně 90° úhlu a hlavu tlačíte směrem k hrudníku. Záda tvoří oporu a zůstávají stále na zemi. S pomalým výdychem spouštíte nohy i hlavu zpět na zem a uvolníte se.
Při správném vykonávání cviku dochází k lepšímu prokrvení mozku a k posílení imunitního systému.
Třetí Tibeťan – záklon
Při třetím Tibeťanovi procvičujeme při vyrovnávání čaker i svou ohybnost (natahujeme hlavně krk, ramena a hrudník). Cvik totiž spočívá v co nejhlubším záklonu.
Výchozí pozice vypadá následovně. Klekneme si na kolena a ruce si položíme na stehna těsně pod zadek. Hlavu můžeme předklonit. S nádechem se prohneme co nejvíce dozadu. Celá horní část těla včetně hlavy se maximálně zakloní. Je důležité, aby ruce zůstaly natažené a prsty na nohách byly dobře zapřené do podložky. S výdechem se vrátíme do uvolněné polohy. Zavřené oči a hluboké dýchání napomohou relaxaci. Tento cvik výborně účinkuje na prokrvení ledvin, napomáhá koncentraci a rozvíjení kreativity.
Čtvrtý Tibeťan – obrácené „U“ nebo most
Se čtvrtým cvikem se náročnost trochu zvyšuje. Ale žádný strach, zvládnete to.
Začínáme z polohy v sedě s nohama nataženýma před sebou a rukama (dlaněmi dolu) opřenýma o podložku vedle sebe. Cílem je vytvořit obrácené písmeno „U“. Tedy chceme, aby byl celý trup ve vzduchu rovnoběžně s podlahou. Ruce a nohy (od kolen dolu) tvoří s podložkou přímý úhel. Zhluboka se nadýchneme, zakloníme hlavu, zvedáme zadek a pomocí pokrčených kolen jsme rázem udělali jakoby gymnastický můstek, jen ne prohnutý. V této poloze zůstaneme na několik sekund se zadrženým dechem. S výdechem potom uvolníme svaly a vrátíme se do sedu.
Kromě posilování a vyrovnávání zad je tento cvik účinný pro lepší aktivaci trávení a vylučování.
Pátý Tibeťan – obrácené „V“ nebo stříška
Poslední cvik pocházející od tibetských mnichů je známý jako obrácené písmeno „V“. Začínáte v netypické poloze, kterou nejrychleji zaujmete z lehu na břiše. Jednoduše se zvednete na rukách a prsty na nohách se zapřete do podložky. Hlava je co nejvíce zakloněná. „V“ anebo střechu uděláte když během hlubokého nádychu vytlačíte boky co nejvýše a hlavu zatlačíte co nejvíce k hrudníku. Chvilku vydržte a následně při návratu do původní polohy vydýchněte.
Tento Tibeťan, u kterého jde údajně o spojení nebe a země má zároveň spojovat mysl s nervy a odpudzovat negativní.
Pět Tibeťanů – důležité rady k cvičení
Než začnete věnujte několik minut rozcvičce. Krátký strečing, kterým si ponatahujete a zahřejete svaly by měl být pravidlem.
Je dobré začínat s maximálně pěti opakováními jednotlivých cviků a postupně se dostat na 21. Více se nedoporučuje.
Velmi důležité je dýchání. Mělo by být pomalé a hluboké. Aby se vaše námaha neminula účinkem, při každém nádychu stáhněte hrázi/konečník. U výdychu uvolněte.
Cvičte s představou čaker a energie, která vámi prochází. Tam je to tajemství, proč je toto cvičení pro mnohé silným životabudičem.
Tempo je individuální. Na internetu naleznete množství instruktážních videí a v každém mají cvičenci jiné tempo. Zvolte si to vaše a při cvičení relaxujte.
Necvičte přes bolest. Pokud se na některý cvik na začátku necítíte je to úplně v pořádku. Postupně se k němu dostanete.
Podívejte se na video Pět Tibeťanů a pusťte se do cvičení, já ho mám velmi ráda a praktizuji ho alespoň 3-4 x do týdne.
Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute