Šaty dělají člověka ..a omlazují :-)

Šaty dělají člověka. Kdysi se v mém šatníku nacházely většinou černé, hnědé, bílé či šedé barvy. Nějak jsem barvám nevěnovala pozornost, ale postupně se to měnilo a jistý pořádek tomu dala Marcelka Špalková, s kterou jsem absolvovala barevnou a střihovou typologii.

Teprve poslední roky si začínám uvědomovat, jak nás barvy krásně dokáží rozzářit a omladit. Když jsem před časem natrefila při úklidu šatníku na starou fotku z plesu, úplně mi to docvaklo.

Vždyť posuďte sami. Fotka v černých šatech, z roku 2007 – v té době jsem se ještě nevěnovala obličejové józe a neměla jsem děti a následně foto z roku 2018.

Šaty robia človeka ..a omladzujú

Nedávno mi na můj kurz zavítala jedna velmi šikovná žena – Marianka Ježíková a já jsem tomu potěšila, protože její tvorbu sleduji na Facebooku od jejích začátků. Vždy jsem si říkala, že musím mít v mém šatníku alespoň jedny ZIK šaty. A tak jsem se před pár měsíci vybrala k ní do showroomu.

A jak to dopadlo? Odcházela jsem ne s jedněmi, ale se třemi! Jednoduše jsem nedokázala odolat 🙂

Rozhodla jsem se, že vám Mariankinu tvorbu přiblížím, protože řada z nás hledáme šaty, které jsou originální a jedinečné. A já si myslím, že toto kritérium značka ZIK splňuje do puntíku.

Šaty robia človeka ..a omladzujú

Šaty dělají člověka ..a omlazují

Marianko, jak a kdy ses rozhodla pustit se do tvorby šatů?

Móda mě bavila už odmalička a vždy mi záleželo na tom, co mám na sobě. V dětství, dokud jsem nešla na vysokou školu jsem si ráda a hodně šila. První sako jsem si ušila v šesté třídě ZŠ. Dodnes si pamatuji každý jeho detail. Ušila jsem ho dokonce bez střihu a tímto začala moje „krejčovská“ kariéra. V teenagerském věku to byly kousky vždy dvojmo – pro mě a pro kamarádku. Matchy-matchy outfity jsme poutali pozornost na diskotékách a ve městě.:-) Asi jsem i zatoužila jít studovat módní návrhářství, ale tradičně – rodinné vzorce zvítězily a ze mě se stal ekonom. Nastoupila jsem do auditorské společnosti ak šicímu stroji jsem si už nikdy více nesedla. Práce a rostoucí kariéra mě velmi naplňovaly. Vášeň pro módu však provázela celé mé profesionální působení. Bylo to to, co mi dělalo radost. Ve čtyřicítce ve mně dozrálo rozhodnutí, že potřebuji změnu, že obsah, který mě do té doby živil, mě už nebaví a nenaplňuje. Touha po profesionální realizaci v oblasti módy převálcovala vše ostatní. Téma tedy bylo jasné, ale forma vůbec. Pár měsíců po odchodu ze zaměstnání jsem se rozhodla začít s vlastním podnikáním. Tvorba šatů pro ženy v byznysovém a profesionálním prostředí je to, co mi je blízké. Neboť jsem v těch botách léta sama chodila a vím, co jsem řešila a co mi chybělo, nebo vadilo na oděvech nabízených v řetězcích.

Tvé šaty jsou naprosto „jiné“ netuctové, myslím, že mnohé ženy je poznávají podle typických ZIK prvků. Kde čerpáš inspiraci?

Inspirace čerpám většinou na internetu. Mám ráda minimalismus obohacený o sofistikovaný detail. Jeden jediný detail je právě to, čím začíná každý ZIK kousek a pak k němu dotvářím celé šaty, top, kalhoty nebo kabát.

Šaty dělají člověka ..a omlazují

Kdo ti pomáhá vytvářet značku ZIK?

Celkové směřování značky a strategické rozhodování zatím řeším sama. Hodně se vzdělávám, ráda poslouchám marketingové a podnikatelské podcasty. Mám ráda inspirativní rozhovory s podnikateli, kteří stádium firmy, v jakém ZIK momentálně je, mají už za sebou. Byznysová a marketingová témata konzultuji podle potřeby s externími poradci. Co se týká operativy, v týmu máme dvě full-time švadleny, z nichž jedna je zároveň střihová modelářka. Dvě další švadleny nám vypomáhají podle potřeby. Finance a právní záležitosti řeší můj manžel a vyřizování objednávek má na starosti kolegyně Broně. Spolupracuji s jednou marketérkou, IT specialistou, fotografy, modelkami a vizážistkami. Já mám na starosti rozvoj značky jako také, její designové směrování, komunikaci, prodej, sociální sítě, výběr dodavatelů a materiálů, tvorbu a design nových produktů.

Kdo jsou tvoje zákaznice? Zvyknou u tebe opětovně nakupovat?

Zákaznice ZIKu je žena nejčastěji ve věku 30 – 50 let, pracující převážně v korporaci nebo podnikatelka, která ZIK kousky nosí do práce. Velké procento našich zákaznic tvoří právničky, soudkyně a advokátky. Naše šaty si však kupují i jiné ženy a to na příležitosti, svatby nebo rodinné oslavy. A ano, naše zákaznice se rády vracejí. U nás platí víc než jen Paretovo pravidlo. Všem našim zákaznicím jsem nesmírně vděčná za přízeň a velmi si jich vážím. O těch, které chodí
pravidelně už ani nemluvě.

Šaty dělají člověka: jak a kde vybíráš látky a barvy pro tvé šaty?

Toto je ostatní dva roky poměrně těžké téma a je to i oblast, kde sama cítím prostor pro rozvoj. Dodavatelé se nejlépe hledají na výstavách látek, kterých jsme se už dva roky pro covid situaci nezúčastnili resp. se nekonaly. Takže aktuální výběr dodavatelů znamená surfování po internetu, výběr vzorků online, pak se překvapím, že živě je to jiné, než jsem si představovala, následuje druhý pokus, nové hledání a tak pořád dokola. Po dlouhé době se nám tento měsíc podařila výstava látek v Mnichově, kde jsme nějaké novinky také vybrali. Momentálně očekáváme jejich doručení a začínáme testovat.

Je něco, co bys ráda vzkázala ženám?

Že oděv ve velké míře přispívá k naší celkové pohodě, jistotě a sebevědomí. To, co máme na sobě, má obrovský vliv na to, jak se cítíme a jak působíme na ostatní. A tedy ve vysoké míře ovlivňuje naše výsledky a výkon. Vnímejme, jak se v čem cítíme a podle toho si vybírejme oděv a barvu. Řady stylistek podle typu postavy jsou fajn, ale ne vždy reprezentují to, v čem se i my cítíme dobře a silné. Jinými slovy, oděv, který na nás vypadá vizuálně dobře pro naše okolí, nemusí nutně být oděv, který ladí s námi a naší duší a dodává nám energii.

Jaký je to pocit, když někde vidíš ženu oblečenou v ZIK šatech?

ZIK je mladá značka a podnikání mě naučilo především pokoře. Ten pocit, když vidím ženu oblečenou v ZIK šatech je stále velmi silný. Jedna rovina je vidět fotky našich zákaznic online, na sociálních sítích a pod. Každá jedna mě velmi potěší. Druhá rovina je, když v ulicích Bratislavy potkám cizí ženu, která má na sobě ZIK. Tento pocit je zatím velmi vzrušující.

Já sama vám můžu říct, že ZIK šaty nosím často a velmi ráda, pokud i vy hledáte něco výjimečného pro sebe, určitě si prohlédněte Mariankinu tvorbu na www.zik.sk nebo rovnou zamiřte k ní do showroomu, kde si modely vyzkoušíte 🙂

Foto: Archiv M.Ježíkové a Zuzany Ondrisové (Gabriela Teplická)

 

 

Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře