Jaký kolagen pro ženy má význam užívat vnitřně?

Jedna z neustále se opakujících otázek, které dostávám na kurzech obličejové jógy. Má význam užívat kolagen pro ženy? A pokud ano, který? Jak si ho mám vybrat, když je na trhu tolik značek a výrobců a každý slibuje „zázrak“.

Sama jsem v tom měla slušný chaos a rozhodla jsem se, že si v tomto tématu trošku „uklidím“ a prostuduji. Tak jsem začala s články a přednáškami a dospěla jsem k několika závěrům, o které se s vámi ráda podělím. Pokusím se v tomto článku jednoduše vysvětlit jak a podle čeho jsem se rozhodovala já.

ZDROJ KOLAGENU

Jedna z prvních a naprosto podstatných informací pro mě je vědět, z jakého „zdroje“ kolagen pro ženy pochází. Na trhu naleznete opravdu širokou škálu. Tím zdrojem může být skot, prasata, slepice či ryby. Jelikož všechny typy kolagenu kromě rybího se získávají tepelnou úpravou, čímž dochází ke znehodnocení, zůstala mi automaticky jediná volba a to – RYBÍ KOLAGEN. Rybí kolagen má ovšem ještě jednu výhodu a sice, naše tělo si s ním dokáže poradit nejlépe ze všech jmenovaných.

VÝROBA KOLAGENU

Dalším důležitým kritériem je způsob výroby, samotné zpracování. Nejrozšířenější způsob je hydrolýza. Používá ji téměř každý výrobce na trhu. Má své limity. Dražší ale lepší verzí způsobu výroby je LYOFILIZACE – tedy sušení mrazem.

Hovoříme-li o kolagenu, který získáváme z kůží ryb, je to komplex rybích peptidů a aminokyselin, neboli výchozí bod je biopeptidový komplex, který se následně přenese do lyofilizátu a neporušený jej dáváme do těla.

Je důležité vědět, že lyofilizovaný kolagen pro ženy má 100x vyšší účinnost než hydrolyzovaný a tím pádem stačí menší gramáž. Lyofilizace umožňuje zachování co největší biologické aktivity těchto
peptidů, což znamená, že při současném zachování trvanlivosti výrobku lze udržet biologickou aktivitu a správně působit!

Kolagen získaný z kůží ryb způsobuje, že naše tělo aktivuje signální peptidy. Tyto peptidy umožňují přenos signálu do fibroblastů, které dávají podnět k syntéze našeho vlastního kolagenu v kůži. Proto jsme schopni rychleji aktivovat vlastní regenerační procesy, což je velmi důležité.

Dobré je, pokud se ve výrobku nachází nejen kolagen, ale také přidané účinné látky a extrakty z různých plodů či bylin, které příznivě ovlivňují regenerační a protizánětlivé procesy v těle.

Já jsem si vybrala dva produkty, které si budu střídat. Oba jsou z rybího kolagenu, lyofilizovaného a mají různý podíl kolagenu.

Jaký kolagen pro ženy má význam užívat vnitřně?

PHYSIO SPORT PEPTIDE COMPLEX

  • obsahuje až 650 mg kolagenu, což je momentálně nejvíce na trhu. Doporučuje se pro sportovce, lidi, kteří jsou aktivní ale i po zraněních, kteří se potřebují zotavit a zregenerovat svůj pohybový aparát.
  • 100 mg kyseliny hyaluronové – jejím hlavním úkolem je vázat v těle vodu a v případě, kdy se molekuly kyseliny rozpadnou, jsou okamžitě nahrazeny novými. V této souvislosti je důležité, že když máme příliš málo zásoby této kyseliny, nejsme schopni ji dodat do těla, v tomto ohledu je důležitá i suplementace, protože také vytváří synoviální tekutinu, ovlivňuje pohyblivost kloubů, pohyblivost chrupavky a také celý motorický systém. li>
  • glukosamin a chondroitin – bez glukosaminu by se naše pohybové ústrojí nemělo šanci obsahovat, chondroitin a glukosamin obnovuje chrupavčitý matrix
  • MSM neboli methylsulfonylmetan, je organická sloučenina s obsahem síry, která také bude plnit klíčovou roli při budování kostí a kloubů. Výzkum ukázal, že má protizánětlivé a analgetické účinky a přispívá také k obnově pojivové tkáně. Je také oceňovanou látkou v péči o pleť, konkrétně v suplementaci, protože tvoří matrix pojivové tkáně, a proto si po určité době jejího používání kromě zvýšení pohyblivosti našich kloubů všimneme, že naše nehty jsou pevnější, vlasy nevypadávají, nelámou se, a to vše díky organické síře, která se tam nachází.
  • kadidlovník (Boswellia serrata) je to rostlina s mnoha zdraví prospěšnými vlastnostmi, používaná také v čínské medicíně, má protizánětlivé, analgetické a uklidňující účinky.
  • lokvát japonský – mišpule japonská, která je také bylinkářskou surovinou. Poznatky z literatury uvádějí, že působí mukolyticky – uvolňuje hleny. Rozkládá molykuly hlenu, čímž usnadňuje dýchání. Myslím si, že v tomto případě se uleví zejména lidem, kteří intenzivně trénují a mají s tím problém.
  • červená řepa – v extraktu z červené řepy, najdeme betanin, což je přírodní barvivo, a také betain. Betain zlepší prokrvení těla, zvýší okysličení, s čímž souvisí i zvýšení výkonnosti samotného organismu
  • extrakt z ananasu s bromelainem bude mít protizánětlivý účinek, usnadní trávení samotného kolagenu jako bílkoviny a vymete z našich střev nestrávené zbytky jídla, aby naše tělo mohlo správně fungovat

COLLAGEN BOOSTER

Lyofilizovaný rybí kolagen 200 mg s lyofilizovaným hráškem doplněný o přírodní aminokyselinově-minerální komplex rybích kostí, obsahující makro a mikroelementy. Je vhodný zejména k prevenci, k dlouhodobému a každodennímu užívání.
Jaký kolagen pro ženy má význam užívat vnitřně?
Věřím, že si i vy vyberete to, co je pro vás nejlepší 🙂
Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute
Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře