Retinol v kosmetice? Starý pán, který nám pomáhá zůstat mladými.

Slovo retinol ve svém slovníku již určitě dávno máte, pokud vám záleží na krásné, zdravé a pěstované pleti bez vrásek. Ospěvují ho kosmetické a farmaceutické firmy, kosmetičky v salónech krásy a nedají na něj dopustit ani známé ženy ve středním věku. Nic naplat, jeho účinné anti-age vlastnosti jsou dávno známé a potvrzené.

Retinol v kosmetice? Starý pán, který nám pomáhá zůstat mladými.

Retinol a jeho historie

Není nic lepší jako když se můžeme spolehnout na něco, co je na trhu dlouho a nemusíme se bát rizika neúspěchu, které sebou nesou kosmetické novinky. Retinol byl objeven již v roce 1913. Před časem tedy oslavil pomyslnou stovku. Více nám asi netřeba. Tedy kromě nějakých přpravků, ve kterých bude obsažen.  V nich se objevuje od 80-tých let minulého století a dodnes neztrácí na popularitě.

Proč vám pomůže?

Retinol alias vitamín A je látka, která je našemutělu vlastní. Je proto důležité mít ho v organizmu neustálý dostatek. Ovlyvňuje totiž správný růst kostí a zubů, normální fungování žláz a očí a mnoho jiných procesů. Při péči o pleť těžíme především z jeho dvou vlastností – léčebných a protivráskových. Zatímco dermatolog vám doporučí krémy nebo olej s obsahem retinolu na léčbu drobných ranek, pigmentových skvrn  nebo akné, kosmetické poradkyně ho mají v oblibě pro jeho schopnost podporovat tvorbu přirozeného kolagenu v pleti. Ten je spolu s elastinem alfou a omegou pro pleť bez vrásek. Pro podporu omlazení pleti a zlepšení její pružnosti doporučuji i pravidelné cvičení obličejové jógy. Výsledky na sebe nenechajídlouho čekat.

Nejčastější chyby při používání retinolu

Nejčastější chybou je netrpělivost. Ach, dostat tak zázrak na počkání! Jak to však bývá, na dobré si třeba počkat. Platí to i při účincích retinolu. Naše pleť si na něj musí nejdříve zvyknout. Proto ho třeba dávkovat opatrně a postupně. Na začátku zvolte nižší koncentrace a pomalu přidávejte. Mnoho žen čeká okamžitý efekt po prvním použití krému nebo kapslí. Zde však platí, že trpělivost růže přináší. A ještějaké! No může to trvatněkolik týdnů. Nelekněte se ani mírného podrážděnínebo loupání pokožky. Je to úplně v pořádku. Vlastně jde o žádoucí reakci. Tehdy víte, že retinol na vaší pleti dělá to co má a již zanedlouho pocítíte jemnější, krásnější a mladší pleť než jste kdy měli. Třeba jen vytrvat a přípravek, který jste si vybrali pravidelně používat.

Je dobré vědět i to, že retinol není vhodné kombinovat s některými jinými látkami. Například benzoylperoxid „bojuje“ proti jeho účinkům a používání obousložek současně je vlastně zbytečné. Nepříjemné podráždění zase může způsobitkombinace retinolu s kyselinami glykolovou nebo salicylovou.

Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře