V čem tkví tajemství mládí?

v čem tkví tajemství mládí

Jsem 85 let starý stařeček, ale proto, že tak nevypadám, hledám co by mě dál pomohlo

Toto byla první věta od Karla Hladíka, muže, který je příjemný, srdečný a inspirativní člověk. Velmi mě překvapilo, že muž a v tomto věku, má zájem o obličejovou jógu. Po pár emailech se Karel přihlásil na kurz. Byla jsem velmi zvědavá a těšila jsem se na naše setkání. Přišel na kurz do Prahy z Děčína. Karel není žádný „pecivál“. I díky sportu cestuje a jeho vitalitu mu můžeme v dobrém závidět i my, co nám je o 40 let méně.

V čem tkví tajemství mládí?

Mnoho mých klientek bylo zvědavých proč Karel přišel na kurz, jak se udržuje v dobré kondici, jaká je jeho motivace. A tak jsme se dohodli, že ho trošku vyzpovídám. Karel mi na kurzu nabídl tykání a já jsem to přijala, myslím, že je druhý člověk nad 80 let, s kterým si tykám. První je moje 92-letá babička.

V čem tkví tajemství mládí?
V čem tkví tajemství mládí?

V čem tkví tajemství mládí? Začněme v dětství a Tvém mládí, zajímá mě, jaké jsi byl dítě a co bylo Tvou pracovní profesí?

Byl jsem dítě klidné,poslušné,neprůbojné. Vyučil jsem se v ČKD v České Lípě elektromechanikem,později jsem vystudoval večerní školu elektrotechnickou s maturitou. Od roku 1965 jsem pracoval jako revizní technik elektrických zařízení.

Kdo byl Tvým vzorem a jaké bylo rodinné zázemí, maminka, otec, měli i oni takový zájem o sport a udržení dobrého fyzického zdraví? Mnoha lidem k tomu napadne i otázka dnes tolik vzpomínaného způsobu stravování.

Můj největší vzor byl otec,byl vyučeným truhlářem,létal na větroních,vyráběl modely letadel a lodí a byl vášnivý rybář. Byl moji největší klukovskou láskou, zemřel brzy ve věku 38let a trápím se s tím celý život. Maminka byla klasickou ženou v domácnosti. Žili jsme v Modřanech, v bytě o jedné místnosti. V Modřanech jsem žil od roku 1933 do roku 1946. Jídlo v tuto dobu bylo omezeno potravinami na přídělové lístky a jedlo se velmi skromně.

Kdy jsi začal sportovat a jaké sporty praktizuješ?

Začátky mého sportování jsou ve skautu, kde byla spousta sportovních soutěží. Proto,že jsem z Modřan, které protéká Vltava, trávil jsem spoustu dní na jejím břehu a sledoval jsem jak vyjíždí z Prahy proti proudu spousta lodí a to mě dostalo. Po válce jsem se stal vodním skautem a po jeho zrušení v roce 1948 jsem začal závodit. Aby to šlo musel jsem založit v České Lípě kanoistický oddíl. Můj první závod byl Bratislava-Gabčíkovo,kde jsem byl na divokém Dunaji poslední. Později jsem začal jezdit se svým kamarádem vodní slalom, nic jsme neuměli, ale vše jsme okoukali a asi po třech letech jsme se na mezinárodních závodech na Labi ve Špindlerově Mlýnu umístili čtvrtí a z českých lodí jsme byli druzí. Později jsem začal i běhat na lyžích a moje nejlepší výsledky byly šesté místo v Novém Městě na Zlaté Lyži, z Jizerské padesátky mám několik medailí a pohár. Posledních 10 let jezdím veteránské závody na kajaku a jako nejstarší ze všech, na  mistrovstvích světa a Evropy jsem přivezl 7 medailí. Ještě jsem jezdil biatlon, s plachetnicí na moři, skákal padákem a to už asi stačí. (Pozn. informace i fotky o úspěších Karla Hladíka naleznete i na stránce: www.kanoe.cz )

Máš nějaké rituály, které pravidelně dodržuješ?

Nemám,snažím se cvičit, sportovat a vést normální běžný život.

Má motivace starat se o sebe je u mě v tom,že chci naplnit svůj život až do jeho konce, využitím všech možností, které mi život dává.

Co je Tvou motivací starat se o sebe?

Moje motivace starat se o sebe je u mne v tom,že chci naplnit svůj život až do jeho konce, využitím všech možností,které mi život dává.Jóga dává ohromný prostor pro udržení našeho těla v dobrém stavu. Sám dlouhá léta čistím své tělo Varisárou a jednotlivými jógovými cvičeními jej udržuji v pohybu. Varisara je čištění našeho trávícího ústrojí, proplachováním slanou vodou a cviky pro zavedení slané vody do celého trávicího traktu, má za výsledek že asi po 15 – ti sklenicích vypité vody tělo opouští čistá voda.V návodu je jedna věta která mě zaujala:„Jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí je nahromadění toxinů v organismu.“ Omládnout se tedy dá, dokonalým vyčistěním trávícího traktu.Návod pro provádění Varisáry je málo známý, pokud by měl někdo o toto čistění zájem, je možnost jej mailem poslat.To o čem teď píši mně pomohlo a myslím že by mohlo pomoci i ostatním.

Proč jsi se rozhodl vyzkoušet obličejovou jógu?

Cokoliv je spojeno s jógou mě velmi zajímá.V letošním roce se na mě poprvé začalo projevovat stáří, mírnými vráskami na horním rtu a začala se mně ze zatuhlé lymfy tvořit druhá brada. Začal jsem na internetu hledat co by mně pomohlo a tak jsem Tě našel. Jak jsem se probíral Tvými stránkami, vybaflo na mě, napište nám. Nelenil jsem a napsal jsem: „Jsem 85 let starý stařeček,ale proto že tak nevypadám hledám co by mě dál pomohlo“. Obratem jsem dostal od Tebe odpověď a tak začalo moje seznamování s obličejovou jógou. K seznámení došlo až v Praze na kurzu, kde jsem okamžitě poznal, že si budeme dobře rozumět. Během kurzu jsem Ti nabídl že si budeme tykat,myslel jsem si že vzhledem k mému stáří si to mohu dovolit, Tys souhlasila. byl báječný,nejen po stránce profesní ale i Tvým přístupem ke všem účastníkům kurzu i ke mně jako jedinému muži/dědečkovi/na tomto kurzu. Myslím, že kurz je jedinečný tím, že posledním slovem nekončí a že další spolupráce pokračuje.

V čem tkví tajemství mládí? Karle, mě Tvůj životní postoj velmi inspiroval a myslím, že člověk to musí mít v první řadě „srovnané“ v hlavě. Často se setkávám s tím, že mi ženy po 60-ce řeknou: „Já jsem už stará, to už nemá význam, naco budu cvičit, vždyť mi to nepomůže“. Tehdy si vzpomenu na Tebe. Na Tvůj postoj, motivaci, smýšlení o sobě samém. Pokud sami sebe „odrovnáme“ a budeme si namlouvat, že to už nemá význam, potom je těžké cokoliv měnit. Díky za lidi jako TY, kteří nám mladším ukazují, že ŽIVOT nekončí v 60-ce. Je to jen na nás jak se budeme vnímat a jak se ROZHODNEME.

Děkuji Ti, milý Karle, za rozhovor a přeji Tobě i celé Tvé rodině hodně zdraví, vitality a věřím, že budeš i nadále inspirovat lidi ve svém okolí ke změně.

Doufám, milí čitatelé, že i vy jste se alespoň na chvíli zamysleli nad tím, jak se staráte o své tělo, jak o sobě smýšlíte a co byste mohli pro sebe udělat nebo změnit. Já se chystám vyzkoušet na sobě jogínskou očistu a v červenci jdu i s manželem na detox pobyt s Mirkou Látečkovou. Velmi se těším a jsem zvědavá, jak to budu zvládat. Určitě vám o tom připravím další článek.

Zuzana

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře