Detoxikace těla i mysli – sedm dní bez jídla

Detoxikace těla i mysli

Když jsem se v dubnu poprvé potkala s Miriam Látečkovou v Jedľových Kostoľanech na detoxikačním pobytě, byla jsem tam pracovně. Mima mě pozvala povyprávět „hladujícím“ ženám o obličejové józe a zacvičit si s nimi. Tehdy mě napadlo, že bych něco takového mohla zkusit i já a vzít s sebou i mého muže. V té době ještě byla volná místa na červencový pobyt a tak jsme to doma v krátkosti prodebatovali a rozhodli se, že to zkusíme.

Detoxikace těla i mysli - sedm dní bez jídla

Abych řekla pravdu, nevěděla jsem co mě čeká. Bylo mi jasné jen to, že nebudu nic jíst, pít jen šťávy, čaje, vodu a trošku chodit na procházky do přírody.

Dnes po absolvování detoxikace těla na pobytu můžu říct, že to nebylo zdaleka jen o „nejezení“. Byl to týden o překonávání vlastních hranic, uvědomování si takových „běžných“ věcí jako je pravidelné dýchání, obyčejná chůze po lese, naslouchání vlastnímu tělu a pocitům, poznávání nových lidí, učení se a vzájemném inspirování. Bylo to tak pestré a bohaté, že jsme ani „nestihli jíst“ a myslet na jídlo.

I když … byly krize. Všichni jsme je zdolali a každý z nás si odnesl to, co pro sebe potřebuje.

Vícero lidí se ptá jak jsme to zvládli, jak jsme se cítili nebo jestli jsme byli unavení nebo se to vůbec dá. Tak vám to pěkně po pořádku popíšu, abyste si to dokázali představit.

Před nástupem na pobyt jsme dostali doporučení zjemnit stravu, zařadit více zeleniny, ovoce, vynechávat těžké pokrmy a absolvovat jogínskou očistu Šankhaprakšalánu. Na ni jsem se chystala od setkání s mým klientem panem Karlem 85 l., kterého jsem vám představila v minulém článku. Tu jsem zvládla až těsně před nástupem na pobyt. V pondělí odpoledne jsme přicestovali do Harmonie a po úvodním seznámení jsme se dozvěděli co nás čeká, jak to bude celé probíhat a jaké detoxikační techniky budeme používat.

Detoxikace těla a pleti

Mima nám také doporučila během pobytu používat minimum kosmetiky. Chvíli jsem přemýšlela, jak to vyskládám a nakonec jsem se rozhodla pro 3 jednoduché věci:

  1. Čištění pleti – na tento krok jsem používala Makeup Eraser – prateľné ekologické tampóny
  2. Hydratace pleti – to byla jasná volba v podobě peptidového séra ve spreji Larens
  3. Výživa pleti – zde jsem zvolila Bio Renew serum
detoxikace těla

Každý den jsme měli připravené ovocné a zeleninové šťávy ( spolu 1 L za den ), bylinné čaje a vodu. Ráno jsme praktizovali detoxikační techniky například převalování oleje v ústách nebo konvičkování nosu. Potom jsme cvičili čhi-kung a jógu, třetí den jsme přidali i obličejovou jógu. Tělo se čistilo a bylo to trošku vidět i na pleti první dny. Na konci pobytu jsem již pozorovala pěkně vypnutou a dobře hydratovanou pleť. Není se co divit, vždyť o pitný režim jsme se starali opravdu výborně :-). Každodenní cvičení, večerní masáž, pobyt na vzduchu udělaly své.

Denní procházky po lese byly úžasné a bylo až překvapující, jak jsme zvládali ujít několik kilometrů za den. Některé dny jsme s mužem vynechali procházku a upřednostnili jsme cyklistiku po okolitých lesích, na hrad Červený Kameň a do Vinosadů. Podvečer jsme měli zajímavé přednášky o emocích a jejich vlivu na zdraví našich orgánů, zelených potravinách, přírodní kosmetice, potřebě jódu v těle. Všechno to bylo velmi poučné a krásně to do sebe zapadalo. Program byl tak nabitý, že jsme neměli ani čas myslet na jídlo.

Detoxikace těla i mysli - sedm dní bez jídla

A pokud se ptáte, jestli jsem měla během pobytu nějakou krizi, řeknu, že MĚLA a pořádnou :-). Byl to čtvrtý den pobytu. Z postele jsem vstávala unavená, mrzutá, s roztřesenými koleny. Cítila jsem se tak, jako by mi došla energie, i když předešlé dny jsem jí měla na rozdávání. O jídle se mi zdálo, měla jsem obrovskou chuť na dušenou kapustu – a není to mé oblíbené jídlo. Nějak jsem to přežila, zaměstnala hlavu jinými myšlenkami, pomohla mi i procházka a můj muž. Pátý den ráno se vše otočilo a já jsem se probudila plná síly a energie. Stejně dobře jsem se cítila až do konce pobytu – sedmý den.

Před odchodem jsme dostali instrukce jak postupně zařazovat jídlo. Úpřímně? Toto byla mnohem náročnější část celého procesu než samotné hladování. První den po návratu znovu jen šťávy a hrst ovoce. Další den podobně, ale ovoce o trochu více. A takto postupně až dokud jsem zařadila zeleninu, obilniny a luštěniny. Fungovat v omezeném režimu v reálném životě, kdy třeba vařit pro děti, chodit do obchodu je pořádná makačka. Navíc pokud vás přivítá mamina den po detoxu s bryndzovými haluškami, které voní v celém domě a vy víte, že na ně můžete zapomenout a jdete si ven natrhat hrst malin.

Znovu na mě přišla krize čtvrtý den a měla jsem co dělat, abych to zvládla. Podařilo se se zaťatými zuby, pátý den i očista žlučníku. Už teď však vím, že kombinace grepového džusu s olivovým olejem nebude patřit mezi mé oblíbené techniky detoxikace těla.

Pokud to tak celé shrnu, tak mohu s jistotou říct, že:

  • Dokážeme víc než si myslíme
  • Tělo nepotřebuje kila masa a jídla aby dokázalo fungovat
  • Obyčejná procházka po lese vás nabije energií
  • Je to skvělý pocit, když překonáme sebe samé
  • Nikdy nezaškodí pročistit své tělo
  • Je zajímavé pozorovat vlastní myšlenky

Šla jsem na pobyt ze zvědavosti a i proto, že jsem se chtěla cítit dobře. Už vím, jaké to je několik dní nejíst. Nyní pokračuji v jednodňových hladovkách – to je proti pobytovce  úplná „malina“. Není to jen detoxikace těla, ale i mysli. Fungování bez mentální zátěže je paráda a měli bysme si to občas zkusit.

Možná to není úplně pro každého, odhodlaní zvědavci to ale určitě zvládnou tak jako já a možná i lépe!

Zuzana

Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře