Obličejová jóga po 50-ce, má to význam?

„Pomůže obličejová jóga i mně, když už mi je 54? “ Takových otázek i s vyššími čísly dostávám mnoho. Ještě v tom věku nejsem, věřím však tomu, že nikdy není pozdě a že energie, kterou si věnuji, se mi musí nějakým způsobem vrátit. Žena po 50-ce ani po 60-ce není odsouzená být šedou myškou a čekat na…vždyť víte na co. Ženy v tomto věku začínají mít na sebe více času. Děti jim už vyrostly a mohou se více věnovat sobě. A klidně začít například i s obličejovou jógou.

S mými klientkami zůstávám v kontaktu i po kurzu. Snažím se je motivovat v naší uzavřené skupince na Facebooku. Mám radost, když mi napíšou, že na sobě vidí a cítí změny. Jako paní Marcela  z Prahy, která přišla na kurz obličejové jógy. Už na první pohled mi bylo jasné, že tato dáma o sebe ráda pečuje. Byla hezká, sympatická a vysílala dobrou energii. Během individuálního sezení po kurzu jsme se dohodly, že popracujeme hlavně na zpevnění kontur obličeje, které trápí nejednu ženu blížící se k 60-ce.  A také, že cvičením podpoříme krk a zpevníme tváře. Udělaly jsme si plán cvičení, vyznačily nejdůležitější cviky, dohodly se jak často a intenzivně bude potřebné cvičit, aby byl dosažen viditelný výsledek. A dnes, 2 měsíce po kurzu, mi paní Marcelka napsala a já jsem ji požádala o rozhovor. Věřím, že pro vás bude inspirativní a motivující.

Obličejová jóga po 50-ce

Marcelko, proč jste se rozhodla jít na kurz obličejové jógy?

Na kurz jsem se přihlásila ze dvou důvodů. Jednak mě vyděsily nějaké momentky  a také proto, že jsem pro všechny metody smysluplné práce na duši i těle. Nechodím k žádným lékařům, natož abych na sobě něco vylepšovala chirurgicky a pod. Jsem léčitelka. Pracuji s energií a vyšším já, a snažím se své metody používat i v boji proti stárnutí. Měla jsem pocit, že to, co dělám nestačí. Pak jsem na Facebooku objevila Vás.

Jak jste se cítila po kurzu, naplnil Vaše očekávání?

Kurz byl moc příjemný.  Nepromarnila jste ani minutu a měla velkou snahu nás naučit maximum. Snad jsme neměly ani přestávku. Velmi dobře poznám, jaké má lektor úmysly, jestli je jeho cílem skutečně naučit maximum nebo tahat jen peníze a slibovat nemožné. Jste navíc skvělý pedagog. Už po semináři jsem cítila, že celý obličej a krk se doslova radují.

Všichni víme, že pokud chceme dosáhnout nějakého výsledku, musíme cvičit hlavně pravidelně. Jak Vám to šlo a co Vám k této pravidelnosti pomáhalo?

Pro mě není problém dělat pravidelně to, co mě baví a u čeho mám dobrý pocit. Takže jsem hned začala cvičit a zařadila cvičení do svých každodenních rituálů. A těch není málo, 5 Tibeťanů, meridiánové masáže, čchi kung. Většinou cvičím večer, někdy přidám něco i v autě, občas i ráno.

Kdy jste si začala všímat první změny na obličeji? Měla jste i nějaké jiné pocity při cvičení? Relaxace, uvolnění, radost?

Začala jsem si změn všímat vlastně téměř okamžitě. Nemyslím na pohled, ale pocitově. Napřed určitou svalovou únavu, ale i větší svalový tonus. Po několika dnech jsem rukou cítila, že se některé části obličeje zakulacují a zpevňují. Po několika týdnech bych řekla, že je to i vidět, zejména co se týče kontur tváře. Cvičení mi dělá radost a cítím se po něm moc dobře.

Obličejová jóga po 50-ce
Obličejová jóga po 50-ce

Všimli si Vaši blízcí, známí a přátelé, že vypadáte jinak?

Blízké okolí si už člověka příliš neprohlíží 🙂  a i kdyby, spíše mlčí…Potkala jsem několik lidí, které jsem dlouho neviděla a ti většinou žasli. Nejvíce mě překvapil spolužák ze základky, který odmítal připustit, že bych s ním mohla chodit do školy, protože on je mnohem starší. O tom, že mě vůbec nepoznal ani nemluvě. Není to ale jen zásluha obličejové jógy. To by byla klamavá reklama. Jak jsem řekla, už léta dělám hodně různých věcí a jsem celkově ve velmi dobré kondici. To se někde musí projevit.Toto cvičení považuju za třešničku na dortu a podporu všeho, co jsem dosud dělala.

Co byste odkázala ženám, které váhají, zda to mají zkusit?

Cvičte, dělejte pro sebe maximum, choďte do přírody, neutrácejte za drahé krémy, zkuste raději kvalitní oleje. Pusťte se do pravidelného cvičení obličejové jógy. Nebojte se stárnutí. Určitě se toho dá hodně udělat.

Strach je špatný rádce. Neposlouchejte reklamy, které vás už ve 40 prohlásí za staré. Přestaňte myslet na čísla. Neoslavujte narozeniny, nenechte si od nikoho podsouvat negativní sugesce typu „Lepší už to nebude“.

Bude, pokud budete chtít!! Cvičte, radujte se, věřte, že objevíte svůj elixír mládí.

Co dodat? Myslím, že paní Marcelka to krásně vystihla. Obličejová jóga po 50-ce určitě význam má!

Milé dámy, rozhodnutí je na vás a s cvičením vám velmi ráda pomohu já, jdeme do toho?

Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře