S touto diagnózou nepošlete ani vzdušný polibek

ochrnutý obličej

Zánět trojklanného nervu

Název tohoto onemocnění je dost odstrašující, ale velmi jednoduše řečeno jde o ochrnutí poloviny obličeje. Projevuje se neschopností zavřít oko, usmát se, obličej působí „vykřiveně“ a může brnět.

Obličejový nerv je jeden z dvanásti hlavových nervů, které inervují různé části obličeje a hlavy. Obličejový nerv inervuje mimické svaly, zpracovává chuťové vněmy z předních dvou třetin jazyka, inervuje i složky vnitřního ucha. Je díky němu regulovaná i činnost podjazykové a podčelistní žlázy, které produkují sliny.

Nejedná se naštěstí o trvalé ochrnutí, ale v žádném případě ho netřeba podcenit. Objevit se může náhle, bez varování. Ochrnutí může způsobit nedoléčená chřipka, různá virusová onemocnění jako např. pásový opar, ale nejčastější příčinou je prochladnutí. Obličejový nerv vychází z lebky kostním kanálem. Za uchem je poměrně obnažený a

náchylný na prochladnutí. Je proto velmi důležité dávat si pozor na mráz a zimu. Rizikovým obdobím však není jen zima, ale i horké léto, kdy se vystavujeme klimatizačním zařízením nejen v kanceláři, ale i v autě.

Nejčastějším projevem ochrnutí obličejového svalstva je povislý koutek úst, přičemž může dojít i k vytékání slin, postižená osoba obyčejně nedokáže ani normálně pít. Dalším průvodním znakem bývá, že není možné částečně nebo vůbec zavřít oko – to je tzv. periferní porucha facialis. K tomu se může ještě přidat i porucha chuti a sluchu, protože přes kostní kanál procházejí i vlákna pro chuťové pohárky a drobný sval ve vnitřním uchu. Je to velmi nepříjemné a je důležité vědět, co s tím, pokud se nám něco takového přihodí.

Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu

PRVNÍ POMOC

Pokud zpozorujete, že něco není v pořádku nebo jste již navštívili lékaře a ten stanovil tuto diagnózu, je nutné dodržovat tyto základní pravidla:

  1. Zábaly – Udržovat postiženou část obličeje v suchu a teple – zakrýt šátkem nebo šálou, vždy až po ucho, protože tam je nerv obnažený
  2. Umělé slzy – aplikujte v případě, že nemůžete zavřít oko, vysušuje se a je potřebné ho zvlhčit
  3. Obličejová jóga a masáže – vyhledejte ve svém okolí člověka, který vás naučí jak stimulovat obličejové svalstvo, procvičujte pravidelně doma. Cvičení doporučuji podpořit i masážemi obličeje.

Zánět trojklanného nervu: Dančin příběh

Danka měla před 17-ti lety zánět trojklanného nervu a periferní parézu n.facialis – zjednodušeně řečeno ochrnula jí polovina obličeje, vykřivil se jí ústní koutek, oko, tváře. Devět  měsíců byla práceneschopná, chodila na rehabilitace a masáže. V daném čase se, kvůli těžké životní situaci v rodině, nemohla plně věnovat svému onemocnění. Obličej zůstal „pokřivený“. Během  celých 17 let hledala Danka někoho, kdo by jí pomohl s jejím vzhledem, chtěla zkusit nějakou metodu, která by jí napravila a narovnala obličej. Díky společné kamarádce jsme se seznámily a na otázku, jestli to zkusím, jsem bez váhání odpověděla: ano. Byla to pro mě obrovská výzva, pomoci někomu s jeho problémem. Neměla jsem žádné praktické zkušenosti a o paréze n.facialis jsem znala jen teorii. Tak jsem začala studovat na internetu a mnoho jsem se Danky vyptávala.

Vzhledem k tomu, že cvičení obličejové jógy vycházejí z rehabilitačních cvičení, byla jsem si jistá, že to nemůže uškodit. S Dankou jsme začaly cvičit velmi opatrně. Naučila jsem ji i jednoduché masáže. Dohodly jsme se, že si bude každý den zapisovat, jestli se něco změnilo, ať už pocitově nebo viditelně. Přiznám se, odhadovala jsem, že první změna nastane tak za měsíc, skutečnost však byla úplně jiná.

Všechno jsme to společně zapsaly a jak to probíhalo si můžete přečíst v mém eBooku zdarma: Jak odstranit dvojitou bradu či povadlé tváře bez plastického chirurga. Přeji vám, aby vám toto onemocnění nikdy nepřišlo do cesty. A pokud náhodou, budete na něj přeci jen trošku „připraveni“.

Zuzana

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře